جنگو زمانی به بازار آمد که Rails با اولین موج حضور خود به سرعت پیش می رفت و جنگو پاسخی از سوی پایتون در آن زمان بود، و از آن روز به بعد توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

تا جایی که امروز یکی از مزیت ها یادگیری پایتون توانایی یافتن در استفاده از جنگو می باشد.

خوب چطور امروز استارتاپ ها موضوع داغی هستند؟

چون هیچ وقت مثل امروز برنامه نویسی و توسعه برنامه های کاربردی تحت وب به این آسانی نبوده است. جنگو یکی از همین تکنولوژی ها است که به علت سادگی و توانایی هایش در بین توسعه دهندگان وب بسیار شهرت و محبوبیت یافته است و یکی از فریم ورک های مطرح برای طراحی سایت می باشد.

جنگو یک فریم ورک سطح بالا وب است که توسعه سریع و عملی برای یک طراحی تمیز را تشویق می کند.

یک فریم ورک وب حاوی تمام ابزارها و مؤلفه هایی است که یک برنامه کاربردی به آن نیاز دارد.

هدف در اینجا این است که به توسعه دهنده وب اجازه دهیم بجای پیاده سازی قسمت های تکراری در هر پروژه به روی قسمت های جدید و خاص هر پروژه تمرکز کند و در حقیقت جنگو تقریبا یکی از کامل ترین فریم ها در این حوزه است.

جنگو بسیار از کارهای خسته کننده در توسعه وب را بر عهده می گیرد و به ما اجازه می دهد که بر روی اپلیکیشن وب بیشتر تمرکز داشته بدون آنکه نیاز به اختراع دوباره چرخ داشته باشیم.

به علاوه فریم ورک جنگو به شما اجازه می دهد دامنه و کلاس های کد را مدل کنید و بدون آنکه بدانید از ORM بهره ببرید.

پس بیایید در این مقاله از برندتیک با دقت بیشتری به جنگو نگاه کنیم.


طراحی سایت با جنگو

فریم ورک شما را در توسعه محصولی هماهنگ با قوانین کسب و کار و علایق کاربر کمک می کند.

فریم ورک می تواند به شما در داشتن کد هایی که به راحتی به روز رسانی یا نگهداری می شوند کمک کند و این باعث صرفه جویی زمان زیادی در توسعه پروژه می شود. در واقع اصول ساده فریم ورک این است که: دوباره چرخ را اختراع نکنیم، زمان خود را صرف کارهای پیش پا افتاده نکنیم و درک بهتری از قوانین کسب و کار را در برنامه کاربردی داشته باشیم.

انتخاب فریم ورک مناسب طول عمر برنامه شما را تضمین می کند و همچنین اطمینان می دهد که توسعه دهنده می تواند در آینده به راحتی به ارتقاء برنامه بپردازد، اصلاحات، تغییرات، تغییر پایگاه داده ها و غیره. در اینجا یک مرور کلی از مزایای اصلی استفاده از یک فریم ورک داریم:

امنیت: یک فریم ورک که مورد استفاده تعداد زیادی از مردم قرار می گیرد، دارای پیامدهای امنیتی بزرگی است. به طور معمول، یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان وجود دارد، برخی به بررسی حفره های امنیتی و رفع آنها اقدام می کنند و مسائل امنیتی به سرعت شناسایی و پاکسازی خواهند شد.

کارایی: کل پروسه توسعه برنامه و نرم افزار به راحتی آب خوردن می شود وقتی که شما دیگر نیازی به نوشتن کد برای همه چیز ندارید. توابع از قبل ساخته شده است که می تواند زمان و تلاش زیادی را ذخیره کند. یک بار در ساعت ها کار صدها خط کدها نوشته شده است و حالا استفاده از آن کار ساده ای است.

پشتیبانی: همانطور که قبلا ذکر شد، فریم ورک دارای پشتیبانی عالی جامعه community  آن است. اگر شما اشتباه کنید، می توان آن را به راحتی پاک کرد. مستندات این فریم ورک ها نیز بسیار مفید است، و یافتن راه را حتی برای مبتدیان آسان می کند.

هزینه: تعدادی از فریم ورک های محبوب رایگان هستند، زیرا آنها متن باز هستند، و از آنجایی که کار توسعه دهنده را آسان تر می کند، کل پروژه در چارچوب زمانی خود پایان می یابد و منجر به رضایت مشتری می شود.

معمولا می شنوید که جنگو یکی از اولین فریم ورک هایی است که به یک آسیب پذیری پاسخ داده است.

تیم هسته توسعه جنگو معمولا به سایر فریم ورک ها برای ارائه پچ اصطلاحی اطلاع می دهد. حرف های زیادی درباره پایداری جنگو گفته می شود.

در حالی که کسی ادعا نمی کند که تمامی باگ ها کوچک جنگو حل شده است اما بیشتر آن ها رفع شده اند.

امروز نیز بیشتر ریلیز های آن بر امکانات بیشتر و به روز توجه دارد.

جامعه جنگو مانند پایتون در بسیاری بسته ها و ابزارها بر استفاده جهانی مشارکت دارد.

مثلا جنگو را در PyPI تایپ کنید، آنگاه به بیش از 4000 بسته قابل استفاده در اختیار شما قرار می دهد و تقریبا هر چه بخواهید این فریم ورک در اختیار شما قرار می دهد.


جنگو چیست

جنگو jango یک فریمورک وب قدرتمند بر مبنای زبان  پایتون است که یادگیری آن مسیر بسیار راحتی دارد و دست ما را برای پیاده سازی خیلی سریعتر پروژه های وب و راه اندازی انواع مختلف سایت باز میگذارد.

ورود به دنیای جنگو خیلی سریع اتفاق میفتد و وقتی شما وارد آموزش های جنگو می شوید خیلی سریع سر اصل مطلب می روید و کار پروژه محور را با جنگو انجام خواهید داد.

دلیل این سرعت در رفتن به عمق کار هم داشتن پیش نیاز های برنامه نویسی برای استارتر های جنگو است.

شما برای یادگیری جنگو باید از قبل سابقه برنامه نویسی و اطلاعات پایه درمورد چند زبان برنامه نویسی داشته باشید.

زبان های رایج پیش نیاز jango شامل پایتون ، html ، css  ، sql   و …میشوند که برای یادگیری جنگو بایستی از هر کدوم ازین موارد دانشی داشته باشید.

در غیر این صورت یادگیری جنگو و استفاده از آن برای شما بسیار سخت خواهد شد.

برای این منظور قبل از شروع آموزش جنگو ، یک توضیح مختصر از زبان های برنامه نویسی پیش نیازش خواهیم داشت.

با برندتیک همراه باشید.


Python

همان طور که گفتیم jango یک فریم ورک وب پایتون است، در نتیجه دانستن سینتکس پایتون و نحوه عملکرد توابع اصلی و کار با بعضی توابع پایه پایتون جزو پیش نیاز این دوره محسوب میشود.

منتهی تفاوت این پدر و فرزند بیشتر سمت محیط کاربردی آنها خواهد بود.

پایتون قابلیت استفاده برای وب، هوش مصنوعی و اپلیکیشن را دارد از مزایای فریمورک جنگو میتوان به این موارد اشاره که که جنگو هم سرعت بالا آمدن سایت شما را به شدت بالا میبرد و هم بدلیل قابلیت گسترش بالایی که دارد میتواند در زمینه طراحی و ساخت اپلیکیشن های پیچیده و بزرگ شما را یاری رساند.

دیگر فریمورک های پایتون

 1. فریم ورک وب تو پای Web2Py
 2. فریم ورک فلسک Flask
 3. فریم ورک توربو گیرز TurboGears
 4. فریم ورک تورنادو Tornado
 5. فریم ورک پایرامید Pyramid

HTML/CSS

صفحات وب از HTML و CSS ساخته شده اند.

قبل از شروع تلاش برای یادگیری جنگو، دانستن نحوه ساخت و استقرار وب سایت های ثابت بسیار توصیه می شود.

پایگاه های داده و SQL

یک وب‌سایت مبتنی بر پایگاه داده به پایگاه‌های داده متکی است، بنابراین شما باید درک اساسی از نحوه کار SQL و همچنین اصول طراحی پایگاه داده داشته باشید.

از طرفی جنگو هم فریم ورک بک اند است و یک جنگو کار باید توانایی برقراری ارتباط با دیتابیس را داشته باشد تا بتواند مبانی این کار را درک و از آن به درستی استفاده کند.


مزیت رقابتی جنگو نسبت به رقبا

جنگو یکی از محبوب ترین زبان ها برنامه نویسی وب به شمار می آید و هم اکنون بازار بسیار داغی در جهان برنامه نویسی دارد.

مهندسین جنگو از کار با این زبان خسته نمیشوند و علاقه شدیدی به توسعه توانایی خود در این زبان نشان میدهند.

در زیر به چند مورد از مهم ترین علت های محبوبیت آموزش طراحی سایت با جنگو میپردازیم.

امنیت

جنگو به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند از بسیاری از اشتباهات امنیتی رایج اجتناب کنند.

به عنوان مثال، جنگو روشی امن برای مدیریت حساب‌های کاربری و رمزهای عبور ارائه می‌کند، از اشتباهات رایج مانند قرار دادن اطلاعات جلسه در کوکی‌ها در جایی که آسیب‌پذیر است یا ذخیره مستقیم رمزهای عبور اجتناب می‌کند.

همچنین موارد دیگر که کار هکر ها را برای نفوذ به این سیستم بسیار سخت کرده است.

آچار فرانسه بودن

جنگو را می‌توان برای ساختن تقریباً هر نوع وب‌سایتی (از سیستم‌های مدیریت محتوا و ویکی‌ها گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری) مورد استفاده قرار داد و از آن استفاده کرد.

این فریمورک قدرتمند می تواند با هر چارچوب سمت مشتری کار کند و می تواند محتوا را تقریباً در هر قالبی (از جمله HTML، فیدهای RSS، JSON، XML و غیره) ارائه دهد.

توسعه سریع

جنگو با این هدف طراحی شده است که چارچوبی بسازد که زمان کمتری را برای ساخت برنامه وب صرف کند.

مرحله اجرای پروژه بسیار زمان بر است، اما جنگو آن را به سرعت ایجاد می کند.

متن باز

جنگو یک چارچوب برنامه وب منبع باز است. بدون هزینه در دسترس عموم است.

می توان آن را با کد منبع از مخزن عمومی دانلود کرد. منبع باز هزینه کل توسعه برنامه را کاهش می دهد.

کاملاً بارگذاری شده است

جنگو شامل ماژول‌ها و کتابخانه‌های مختلف وظایف کمکی است که می‌توان از آنها برای انجام وظایف رایج توسعه وب استفاده کرد.

جنگو از احراز هویت کاربر، مدیریت محتوا، نقشه‌های سایت، فیدهای RSS و غیره مراقبت می‌کند.


ساختار کلی Django

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، کتابخانه Django یک پلتفرم جهت توسعه برنامه‌های کاربردی تحت وب در زبان پایتون به شمار می‌رود و به مانند بیشتر پلتفرم‌های مدرن، از معماری MVC پشتیبانی می‌کند.

معماری MVC

در مورد معماری و ساختار mvc، بحث هایی در مورد نقش دیدگاه جنگو در وجود دارد.

با این حال، به طور کلی، جنگو به چارچوب MVC پایبند است و از آن پیروی میکند.

این ساختار ها در سه بخش، منطق دسترسی به داده، منطق تجاری و منطق ارائه ، اجرا میشوند که الگوی طراحی نرم افزار Model-View-Controller (MVC) نامیده می شوند.

در این الگو، Model به لایه دسترسی به داده ها، View به بخشی از سیستم اشاره دارد که انتخاب می کند چه چیزی نمایش داده شود و چگونه نمایش داده شود، و Controller به بخشی از سیستم اشاره دارد که بسته به کاربر تصمیم می گیرد از کدام نما استفاده کند.

نکته: توجه داشته باشید که در جنگو، View نه تنها نمایش می‌دهد، بلکه تصمیم می‌گیرد چه چیزی را نمایش دهد، که کمی با سایر MVCهای مورد استفاده در Ruby on Rails و سایر فریم ورک‌ها متفاوت است.

در ادامه توضیح مختصری در مورد MVC براتون میدم که هر کدوم از ایم حروف مخفف چی هستند:

 1. Model: بخش دسترسی به داده، توسط لایه پایگاه داده جنگو مدیریت می شود.
 2. View: بخشی که انتخاب می کند کدام داده نمایش داده شود و چگونه نمایش داده شود، توسط نماها و الگوها مدیریت می شود.

View جنگو چیست؟

View در جنگو یک تابع پایتون هست که بعد از ارسال درخواست از طرف کاربر، پاسخ مناسب را ارائه میکند. منطق اینکه چطور و چه چیزهایی به عنوان پاسخ برگشت داده میشوند داخل view ها مشخص میشوند. مراحل این کار به صورت زیر است:

 1. در ابتدا view مورد نیاز اپلیکیشن را میسازیم.
 2. بعد برای هر view یه الگوی URL تعریف میکنیم.
 3. و در نهایت برای رندر کردن پاسخ هایی که توسط view داده میشن، قالب HTML میسازیم.

قالب ها (Template) در جنگو

بخش template در جنگو ساختاری مشابه با بخش view در  MVC است و هدف از وجود آن پیش نمایش اطلاعات و داده ها به یوزر است یا به عبارتی دیگر منطق ظاهری اپلیکیشن (Display Logic) می باشد.

اگر شما با فرآیند template در زبان‌هایی که این قابلیت را دارند یا فریمورک های دیگر از مثل لاراول آشنایی داشته باشید، می توان ادعا کرد برای انجام این فرآیند در جنگو نیاز به اطلاعات جدیدی ندارید. شما بایستی از دستوری مشابه زبان HTML استفاده کنید که در انتها قرار است به HTML کامپایل شود و تشکیل شده از همه ی اطلاعات مربوطه می باشد. این نکته هم قابل بیان است که شما میتوانید از فرمت‌های غیر HTML هم استفاده کنید، مثلا اگر بخواهید میشود از Doc های XML یا فایلهای JSON و … استفاده کرد.

یا برندتیک همراه باشید


آموزش نصب جنگو

آموزش نصب جنگو در ویندز

 1. نصب python

  جنگو یک چارچوب وب پایتون است، بنابراین ابتدا باید پایتون را روی دستگاه نصب کنیم.
  برای نصب پایتون بر روی دستگاه خود به https://python.org/download/ بروید و یک نصب کننده ویندوز MSI برای پایتون دانلود کنید. پس از دانلود، نصب کننده MSI را اجرا کنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.
  پس از نصب، خط فرمان را باز کرده و با اجرای python –version نسخه پایتون را بررسی کنید. اگر با مشکلی مواجه شدید، مطمئن شوید که متغیر PATH را به درستی تنظیم کرده اید. ممکن است لازم باشد متغیر محیطی PATH خود را طوری تنظیم کنید که مسیرهای اجرایی پایتون و اسکریپت های اضافی را شامل شود.

 2. نصب Setuptools

  برای نصب بسته های پایتون بر روی کامپیوتر خود، به Setuptools نیاز است. آخرین نسخه Setuptools را برای نسخه پایتون خود دانلود کنید و دستورالعمل های نصب داده شده در آنجا را دنبال کنید.

 3. نصب PIP

  PIP یک مدیر بسته برای پایتون است که از فهرست بسته پایتون برای نصب بسته های پایتون استفاده می کند. اگر پایتون 3.4 را نصب کرده اید، پیپ گنجانده شده است، بنابراین می توانید این بخش را نادیده بگیرید.
  یک خط فرمان باز کنید و پیپ easy_install را اجرا کنید. با این کار pip روی سیستم شما نصب می شود.
  اگر Setuptools را با موفقیت نصب کرده باشید، این دستور کار خواهد کرد. از طرف دیگر، برای دستورالعمل‌های نصب/ارتقا به http://www.pip-installer.org/en/latest/installing.html بروید.

 4. نصب Django

  جنگو را می توان به راحتی با استفاده از pip نصب کرد.
  در خط فرمان، دستور زیر را اجرا کنید: pip install django. با این کار جنگو دانلود و نصب می شود.
  پس از اتمام نصب، می توانید نصب جنگو خود را با اجرای django-admin –version در خط فرمان تأیید کنید.

آموزش نصب جنگو در لینوکس

 • در ابتدا باید فهرست بسته محلی خود را با apt به روز کنید.
 • با این دستور بررسی کنید که کدام نسخه از پایتون را نصب کرده اید. نسخه ای که در حال حاضر با اوبونتو 20.04 عرضه می شود، پایتون 3.8.2 است.

 • پیپ را از مخازن اوبونتو نصب کنید.

 • بسته venv را با pip نصب کنید.

 • پس از انجام این کار، اکنون می توانید یک پروژه جدید را در جنگو شروع کنید. به یاد داشته باشید که هر زمان که یک پروژه جدید را شروع می کنید، با ایجاد و انتقال به یک فهرست پروژه جدید شروع کنید.

 • با استفاده از دستور پایتون که با نسخه پایتون شما سازگار است، یک محیط مجازی در دایرکتوری پروژه ایجاد کنید. ما محیط مجازی خود را my_env می نامیم.

 

 • این نسخه‌های مستقل پایتون را نصب می‌کند و در یک ساختار دایرکتوری ایزوله در فهرست پروژه شما پیپ می‌کند. یک دایرکتوری با نامی که انتخاب می کنید ایجاد می شود که سلسله مراتب فایل را در جایی که بسته های شما نصب می شود نگه می دارد.
 • برای نصب بسته ها در محیط ایزوله، باید آن را با تایپ کردن فعال کنید.

 • در محیط خود جنگو را با پیپ نصب کنید.

 • نسخه نصب شده را تایید کنید.

 

 

شرکت طراحی سایت برندتیک

شرکت برندتیک با بیش از 10 سال تجربه در زمینه طراحی و پشتیبانی انواع وبسایت در خدمت شما عزیزان می‌باشد و می‌توانید برای طراحی وبسایت با ما تماس بگیرید.

این شرکت تمام وبسایت ها را با بالاترین کیفیت و در سریع ترین زمان ممکن آماده می‌کند.

شما می‌توانید برای مشاوره تلفنی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما و همچنین استعلام قیمت طراحی سایت همین حالا با ما تماس بگیرید:

60 36 44 40 021

, , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
طراحی سایت فروشگاهی با پایتون
نوشتهٔ بعدی
طراحی سایت با المنتور

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست